Home Porady Modernizm w czystej formie

Modernizm w czystej formie

0

Prosta forma, geometria, oszczędność ozdób i dodatków – oto kwintesencja stylu modernistycznego. Króluje nie tylko we wnętrzach, ale także w architekturze. Niektórym może wydawać się zbyt chłodny, ale istnieją sposoby na to, by pozostać w modernistycznych trendach i jednocześnie przełamać oszczędny design.

Korzenie stylu modernistycznego sięgają już XIX wieku. Wówczas architekci pragnęli odciąć się od pełnej ozdobników secesji i stworzyli styl kładący nacisk przede wszystkim na funkcjonalność. Mimo że w modernizmie panuje pewna dowolność, istnieje kilka wspólnych założeń, które określają ten styl: rezygnacja z ornamentów, płaskie dachy, kubiczne kształty, jasne ściany oraz duże okna. Styl modernistyczny można streścić dwoma sentencjami: Miesa van der Rohe Less is more (Mniej znaczy więcej) oraz Adolfa Loosa Ornament to zbrodnia. Budynek miał być dziełem abstrakcyjnym, a w jego formie najważniejsza jest maksymalna prostota.

Dom zaaranżowany w modernistycznym stylu jest elegancki, chłodny i ponadczasowy. Jednak współcześnie modernizm nie jest tak radykalny jak u swoich źródeł. Jeśli wydaje nam się za zimny i nieprzyjazny, nie musimy od razu z niego rezygnować. Wystarczy poszukać rozwiązań, które pomogą nam go oswoić i nadać indywidualnego charakteru. Jednym ze sposobów jest ocieplenie kompozycji poprzez zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Umiejętnie rozplanowane, nie tylko zmiękczy ostre krawędzie bryły budynku, ale także pozwoli wyeksponować designerskie elementy architektury oraz stworzyć niepowtarzalny klimat przestrzeni. Także stolarka jest w stanie złagodzić zdecydowany charakter modernizmu, dodając mu lżejszego i indywidualnego wymiaru. Drzwi zewnętrzne ELEGANT INOX posiadają pionowe, geometryczne przeszklenia uzupełnione aplikacją ze stali nierdzewnej wprowadzające nowoczesny charakter, natomiast eleganckiego sznytu dodają klasyczne linie przetłoczeń uwydatniające charakter drzwi. ELEGANT INOX połączą współczesne dążenia oraz klasyczne piękno, wzbogacając nowoczesną bryłę o odrobinę ciepła, nie zaburzając jej czystej formy.

PODOBNE ARTYKUŁY

1