Home Porady Romans bieli i czerni

Romans bieli i czerni

1

Czerń i biel to ponadczasowe barwy będące kwintesencją szyku i elegancji. Choć znajdują się na przeciwległych krańcach palety, mają ze sobą bardzo wiele wspólnego. Są szlachetne, czyste i uniwersalne, pasują do nich wszystkie inne kolory. Aranżacja czarno-białego wnętrza nie musi być wcale ascetyczna czy minimalistyczna. Odpowiedni dobór dodatków i koloru towarzyszącego nada przestrzeni upragnionego charakteru, czyniąc ją stylową i niezwykle szykowną. 

Planując urządzenie wnętrza opartego na czerni i bieli pamiętać należy, aby to jaśniejsza barwa stanowiła podstawę kompozycyjną, gdyż nadaje ona pomieszczeniu lekkości. Na tle śnieżnobiałych ścian doskonale zaprezentują się kontrastowe detale: obrazy w grubych, czarnych ramach, lampy o ciemnych kloszach lub czarne dywany. Uważajmy jednak na ilość i jakość dodatków. Ograniczenie barw w pomieszczeniu przenosi punkt ciężkości i uwagę na kształty znajdujących się w nim przedmiotów. Poszczególne elementy powinny stanowić spójną i harmonijną kompozycję, podkreślając charakter wnętrza, a nie dominując nad nim. Ciekawym pomysłem jest pomalowanie jednej ze ścian farbą tablicową. Taka powierzchnia będzie stanowić nie tylko wyrazisty element oddzielający wybraną przestrzeń, ale spełni także funkcje praktyczne, natomiast notatki spisane białą kredą wprowadzą do wnętrza nieco życia. Dobierając meble do dwubarwnych aranżacji warto zasugerować się rozmiarem pomieszczenia. Do mniejszych pokoi zaleca się meble o połyskliwych, lakierowanych frontach, które będą odbijać światło, natomiast w obszerniejszych wnętrzach możemy wykreować niepowtarzalny klimat, kładąc podłogę w formie czarno-białej szachownicy.

Jeśli nie chcemy ograniczać się tylko do czerni i bieli, możemy wprowadzić trzeci kolor na zasadzie barwy towarzyszącej, która nada wnętrzu nieco cieplejszego charakteru. Jej obecność pomoże uniknąć monotonii oraz wprowadzi dynamikę. Pamiętać jednak należy, że wszystkie kolory eksponowane w towarzystwie czerni i bieli nabierają bardziej wyrazistego charakteru. Czerwień staje się głębsza, pomarańcz intensywniejszy, a szmaragd bardziej nasycony. Dlatego akcenty kolorystyczne najlepiej wprowadzać pod postacią niewielkich, ruchomych przedmiotów: poduszek, świec, doniczek, bibelotów i zmieniać je w zależności od nastroju lub pory roku.

Perfekcyjny balans pomiędzy światłem a cieniem, prostotą mebli i dekoracyjnością dodatków oraz jasnymi i ciemnymi powierzchniami sprawią, że romans czerni i bieli stanie się długoletnim, udanym związkiem.

PODOBNE ARTYKUŁY

0
  • http://www.mobilnysalon.com/ www.mobilnysalon.com

    Kontrastowe połączenie kolorów to ciekawa i odważna propozycja, nie tylko w zestawieniu bieli z czernią ( w tym przypadku lepiej wypadają pomieszczenia o charakterze klasycznym).
    http://www.mobilnysalon.com