Home Porady Stwórz wnętrze zgodne z zasadami feng shui

Stwórz wnętrze zgodne z zasadami feng shui

1

Dobra aranżacja to coś więcej niż dobór stylowych detali, odpowiednich faktur i materiałów. Liczy się przede wszystkim atmosfera, indywidualny klimat każdej przestrzeni, który powinien współgrać z charakterami i energiami mieszkańców. Wszystkie te elementy kreują niepowtarzalną aurę wnętrza, nadając mu duszę – coś, co niewidzialne i nieuchwytne. To właśnie symbolika chińskiego „feng shui”, co znaczy „wiatr” i „woda”.

Feng shui to starożytna chińska praktyka otoczona aurą mistycyzmu, która bazuje na symbolice, astrologii i wróżbiarstwie. Opiera się na trzech głównych koncepcjach- yin i yang, siatce bagua i pięciu żywiołach. Według feng shui życie w harmonii z zamieszkiwaną przestrzenią i otaczającą naturą pozwala osiągnąć najwspanialsze korzyści, spokój i powodzenie, a dobry lub zły los zależy od otoczenia w jakim przebywamy. Jak urządzić mieszkanie zgodnie z zasadami feng shui? Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad.

Według feng shui sercem domu jest kuchnia. Ważne, by dominowały tam jasne, pastelowe barwy, od bieli i kremów po gołębie szarości i róż. Powinna być jasno oświetlona, przestronna, o regularnych kształtach. Kuchnia symbolizuje powodzenie rodziny, ponieważ jedzenie odzwierciedla dobrobyt. Stół jadalny powinien być okrągły, kwadratowy, prostokątny lub ośmiokątny, a szczególnie niewskazane są ścięte narożniki. W Chinach stoły często rzeźbione są w symbole pomyślności, na przykład motywy smoków.

Salon jest centrum życia rodzinnego i najbardziej reprezentacyjnym miejscem domu. Zgodnie z zasadami feng shui wato unikać tam ostrych i zdecydowanych kształtów, a cięte krawędzie można też zneutralizować żywymi roślinami. W pokoju dziennym warto też wygospodarować przestrzeń na  zdjęcia czy pamiątki, przywodzące miłe wspomnienia i podkreślające więzi rodzinne. Według feng shui sposób ustawienia kanap, kozetek i stolików może wpływać na życie towarzyskie domowników. Foteli nie należy ustawiać tyłem do drzwi lub wejścia, nie powinny też znajdować się zbyt blisko siebie oraz stolika. Nie zaleca się też ustawiania mebli w kształcie litery L, chyba że kanapy zajmują cały narożnik pokoju, gdyż kształt ten utrudnia swobodny przepływ energii chi. Najlepsze kolory to stonowane żółcie i zielenie, które sprzyjają relaksowi i uspokajają. Tutaj też warto zabrać o odpowiednie oświetlenie- dodatkowe lampy czy przepuszczalne naturalne światło zasłony. Dobrze sprawdzą się także dywany z naturalnych materiałów.

Do łazienki idealnie nada się błękit, biel lub jasna zieleń. Nie powinno się wieszać luster naprzeciwko drzwi lub okien, gdyż zakłóca to przepływ energii. Tafle nie mogą być popękane, ze skazami czy ostrymi krawędziami. Najlepiej gdy lustro łazienkowe obejmuje nasze odbicie wraz z ramionami, a nie tylko samą głowę.

W urządzaniu sypialni warto zwrócić uwagę przede wszystkim na łóżko. Ważny jest materiał, z jakiego jest wykonane- zalecane są ciepłe surowce, takie jak drewno, nie jest natomiast wskazany metal. Najlepszym ustawieniem łóżka jest skierowanie go głową do ściany tak, by zapewnić sobie dostęp do niego z trzech stron, nie powinno znajdować się też na wprost drzwi. Doskonałym wykończeniem harmonijnej sypialni będą niskie szafki przy łóżku, pościel i narzuta naturalnych materiałów.

PODOBNE ARTYKUŁY

1
  • http://www.mobilnysalon.com/ www.mobilnysalon.com

    Niezależnie od mody i trendów, które podlegają ciągłym zmianom, warto tak dobierać elementy wystroju, aby przede wszystkim czuć się komfortowo w miejscu, w którym mieszkamy, pracujemy, spędzamy wiele czasu. Zasada ta dotyczy również doboru drzwi.