Home Porady Ościeżnica stała czy regulowana?

Ościeżnica stała czy regulowana?

0

Ościeżnica jest istotnym elementem systemu drzwiowego decydującym o jego funkcjonalności  i atrakcyjnym wyglądzie. Podstawowym kryterium różnicującym ościeżnice jest ich konstrukcja, która może być stała lub regulowana. Dobrze dobrana powinna pasować zarówno pod względem technicznym – do grubości muru, jak i estetycznym – do stylu wnętrza oraz wzoru i koloru skrzydła drzwiowego.

Przy zakupie nowych drzwi często skupiamy się głównie na wyborze skrzydła drzwiowego, natomiast wybór ościeżnicy często jest efektem szybkiej decyzji. Tymczasem właściwie dobrana futryna odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż jako eleganckie obramowanie drzwi efektownie podkreśla ich walory. Kluczową kwestią do rozstrzygnięcia przy wyborze ościeżnicy jest jej konstrukcja – stała lub regulowana. Każda z nich sprawdza się w innym rodzaju wnętrza  i w różnych sytuacjach montażowych. W ofercie firmy POL-SKONE dostępne są ościeżnice  w obu wariantach, wykonane z MDF lub drewna sosnowego, w wielu wzorach i kolorach.

Jak dokonać dobrego wyboru?

Ościeżnice stałe mają określoną szerokość dopasowaną do standardowej grubości murów, która najczęściej występuje we współczesnym budownictwie. Natomiast w ościeżnicach regulowanych szerokość można zmieniać w określonym zakresie, co umożliwia idealne dopasowanie do różnych wymiarów. Jest  to bardzo dogodne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z nietypowymi grubościami ścian, np. w budynkach starego typu. Regulowane opaski maskujące „obejmują” ścianę
z dwóch stron dając elegancki efekt wizualny. Futryny stałe nie posiadają opasek, dlatego zazwyczaj przy montażu stosuje się dodatkowe listwy ozdobne, aby zakryć miejsca łączenia ze ścianą. Ościeżnice regulowane są łatwiejsze w montażu, mają szersze zastosowanie i gwarantują atrakcyjne wykończenie bez stosowania dodatkowych elementów. Są jednak miejsca, w których lepiej sprawdzą się futryny o stałej szerokości. Dotyczy to przede wszystkim niewielkich pomieszczeń, gdzie masywne obramowanie drzwi może okazać się za ciężkie. Wówczas korzystniej będzie prezentowała się stała ościeżnica, którą ewentualnie można wzbogacić delikatnymi listewkami lub ćwierćwałkami. Istnieją też sytuacje, w których nie ma możliwości technicznych, aby zamontować regulowaną ościeżnicę ze względu na umiejscowienie drzwi przy styku ścian prostopadłych, gdzie nie zmieszczą się opaski maskujące. Zatem przed dokonaniem zakupu ościeżnicy powinniśmy uwzględnić takie kwestie jak grubość muru, wielkość przestrzeni oraz położenie otworu drzwiowego. Ponadto ościeżnica powinna być dopasowana do koloru i wzoru skrzydła oraz stylu wystroju wnętrza. Warto o tym pamiętać w szczególności przy remontach, kiedy wymieniamy stare skrzydło drzwi na nowe i rozważamy zachowanie dotychczasowej futryny. W ofercie firmy POL-SKONE dostępne są ościeżnice stałe i regulowane wykonane z drewna sosnowego, płyty MDF oraz metalowe przeznaczone głównie do pomieszczeń przemysłowych. Ościeżnice występują zarówno w wariantach dedykowanych do drzwi przylgowych, jak i bezprzylgowych. W zależności od upodobań można wybrać futrynę o nowoczesnej linii wzorniczej, bądź nawiązującej do stylu retro. Ościeżnice występują w 80 kolorach, co umożliwia dobranie idealnie pasującego odcienia. W zależności od wybranego modelu są malowane, fornirowane, laminowane lub pokrywane jedną z powłok: ECO TOP, TOP RESIST, GRAVISTONE, LAMISTONE, SILKSTONE.

PODOBNE ARTYKUŁY

1